دبستان پسرانه حضرت جوادالائمه دوره اول (ناحیه 2 یزد) - تلفن مدرسه ۳۸۲۳۶۰۰۸ - ۳۸۲۳۶۰۰۹ - ۳۸۲۳۷۲۷۶- بلوار شهید قندی.کوچه جنب سینما تک
ijavadLine

1396/09/20 :

گل شاه عباسی

آموزش گل شاه عباسی در مدرسه جوادالائمه یزد
آشنایی مختصر با گل شاه عباسی
نوعی نقش گل كه در قالی بافته می شود. این نقش، در عهد صفویه، در پی رواج انواع رشته های هنری ایران زمین، احیاء شد و تداول یافت. این گل ها، از نقش های تجرید یافته مدوّر، پنج پر، و یا خمره ای تشکیل می شوند و با شاخه پیچ و ختایی هایی كه مانند شاخ و برگ درختان و گل ها به یكدیگر متصل اند، در فرش بافته می شوند. نقش گل شاه عباسی از گل های طبیعی الهام گرفته است .این گل ها، ختایی ها را بر جسته می کنند و همواره در تغییر و تحول اند.
 
 
نقش شاه عباسی؛ به گونه های مختلف در فرش ایران بافته می شود. گل ها، اسلیمی و ختایی ها، نقش مایه اصلی این طرح به شمار می روند. به دیگر سخن، هنگامی كه نقش شاه عباسی در کنار سایر نقش ها قرار بگیرد، صورت ها و نام های گوناگون می یابد. برای مثال، نقش شاه عباسی لچك ترنج، همان لچك ترنج معروف است كه با گل های شاه عباسی تزیین می شود و اسلیمی ها و ختایی ها در اطراف آن در چرخش اند. بنابراین طرح شاه عباسی به تبعیت از سایر نقش های همجوار خود تنوع
می یابد. برخی از نقش های شاه عباسی، عبارتاند از: شاه عباسی افشان، كه در آن گلهای شاه عباسی به همراه اسلیمی ها در سراسر متن یا حاشیه پراكنده اند. شاه عباسی درشت گل؛ شاه عباسی طره دار که در آن، طره ها گل های شاه عباسی را در بر می گیرند؛ شاه عباسی شكارگاه، که در آن، گل های شاه عباسی در اطراف حیوان ها پراكنده اند؛ شاه عباسی شیخ صفی: گل های شاه عباسی در فرش شیخ صفی پراکنده و گسترده می شوند؛ شاه عباسی گلریز؛ شاه عباسی لچك ترنج که، در آن گل های شاه عباسی در زمینه قالی لچك و ترنج پراکنده می شوند.
عالیترین نمونه گل های شاه عباسی را می توان در گچ بری های محراب مسجد مارلیک کرمان مشاهده کرد.
جمع آوری شده توسط سیده فاطمه فراز

امام رضا عليه السلام: هرگاه به كودكان وعده اى مى دهيد، آن را برايشان عملى كنيد؛ زيرا آنان مى پندارند شما همان كسانى هستيد كه روزى شان مى دهيد. و بى گمان خداوند بزرگ وباشكوه به اندازه اى كه براى (رعايت نكردنِ حقوق) زنان و كودكان خشمناك مى شود، براى چيز ديگرى خشمناك نمى شود.

اطلاعات تماس
بلوار شهید قندی.کوچه جنب سینما تک .دبستان پسرانه حضرت جوادالائمه ع دوره اول ناحیه دو
۳۸۲۳۶۰۰۸
۳۸۲۳۶۰۰۹
۳۸۲۳۷۲۷۶
درباره مدرسه
راه های ارتباطی
شما می توانید از راه های ارتباطی زیر با مدرسه در ارتباط باشید ...
 
کانال تلگرام :  @p1javad
 
صفحه اینستاگرام : بزودی
ijavadLine
کلیه حقوق مادی و معنوی ، متعلق به دبستان پسرانه جوادالائمه(ع) ناحیه 2 یزد می باشد .