تبیین مفهوم خشونت:

خشونت چیست؟ اگر آزارندگی را مبنای تعریف خشونت بگیریم رفتارهایی را که به عاملی آزاردهنده و رنج­زا تبدیل ‌شوند، رفتارهای خشن می‌گوییم. مفهوم خشونت یا خشن­ بودن از بعد فیزیکی تقریباً با زبری و ناهمواری هم­معنی است، مثلاً اگر لباس خشنی را بپوشیم، آن لباس تن ما را می­‌آزارد و ناراحت می­‌کند. بعضاً برخی افراد برای تحمل ریاضت معنوی از لباس‌­های خشن استفاده می­کرده‌اند و زیر لباس نرم و ملایم لباس سفت و خشنی می­‌پوشیدند که این مفهوم خشونت است که با زبری، آزارندگی و ناهمواری همراه است.

حال اگر بخواهیم این مفهوم را در مورد رفتار انسانی به کار ببریم چه معنایی پیدا می‌­کند؟ هر رفتاری که نسبت به دیگری انجام می‌شود بر روی طیفی از نرمی تا خشونت در نوسان هست. ملاک نرمی رفتار این است که رفتاری که انجام می­‌دهیم مورد قبول طبع و طبیعت افراد باشد و ملاک خشونت این است که او را آزار بدهد و به رنج بیاندازد. برای مثال یک رفتار تنبیهی مثل پیچاندن گوش فرزندمان برای او آزارنده، رنج­‌آور و زننده است ولی وقتی نوازشش ‌کنیم رفتاری نرم، ملایم و با لطافت است. پس هر رفتاری که (رفتار شامل گفتار، عمل و زبان بدن می‌شود،) موجب آزار و ناراحتی بالقوۀ دیگری شود، رفتار خشونت‌آمیز است.

ناراحتی بالقوه یعنی ممکن است فرد در لحظه اعمال خشونت ناراحت نشود ولی در آینده موجبات ناراحتی او را فراهم کند. به این ترتیب ممکن است رفتار امروز ما برای کودک ملاطفت‌­آمیز باشد ولی برای آینده او خشونت­‌آمیز تلقی شود که باید این نوع رفتار را در دسته رفتارهای خشن­ جای دهیم. مثلاً اگر به کودکمان هیچ مسئولیتی ندهیم، ممکن است در حال‌حاضر رضایت او را به دنبال داشته باشد ولی در آینده به فردی بی­‌کفایت تبدیل شود که همین برای او مشکل‌ساز خواهد شد. رفتار غیرمسئولیت­‌جویانه والدین امروز در خانه و مدرسه و تربیت فردی بی‌­کفایت، رنج ماندگاری را در آیندۀ او ایجاد خواهد کرد. این مطلب را خداوند خطاب به پیامبر می‌­فرماید: «فَبِما رَحمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُم وَلَو كُنتَ فَظًّا غَليظَ القَلبِ لَانفَضّوا مِن حَولِكَ  فَاعفُ عَنهُم و َاستَغفِر لَهُم وَ شاوِرهُم فِي الأَمرِ  فَإِذا عَزَمتَ فَتَوَكَّل عَلَى اللَّهِ  إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ المُتَوَكِّلينَ.» این آیه بیان می­‌کند که تو ای پیامبر با رحمت الهی نسبت به مردم نرم شدی و اگر تندخو و خشن بودی آن­‌ها از دور تو پراکنده می‌­شدند. «فظًّا و غلیظ قلب» مقابل لیِّن­ بودن است و تبلیغ و تربیت الهی و دینی برآمده از سنت نبوی یک تربیت لین است که خشن و آزاردهنده نیست و به گونه­‌ای عمل می­‌کند که قلب­ متربیان را به سمت خودش می­‌کشد پس باید خالی از خشونت، آزارندگی و رنج­دادن بیهوده باشد.

 مصادیق خشونت در تربیت امروز شامل پرخاشگری و عصبانیت، کنترلگری، تحقیر و تحمیل می باشد. زمانی که رفتارهای خشن مثل تحمیل، کنترل‌گری، تحقیرها و پرخاشگری در درون فرد استمرار پیدا می‌کند در درجه اول مقاومت و در درجه دوم لجاجت ایجاد می‌کند.

این متن طی مصاحبه‌ای با دکتر علی اصغر احمدی دکتری روانشناس مشاور سابق وزیر آموزش و پرورش و استادیار دانشگاه تهران در مجله مدرسه ما به چاپ رسیده برای مطالعه کامل این بخش به سایت موسسه جوادالائمه مراجعه فرمایید.